Stripowanie ubrań, tkanin i bielizny — popularna metoda wspierająca pranie, która podbija internet.
Stripowanie — co to znaczy?
Stripowanie to namaczanie tkaniny przed praniem. Może trwać nawet kilka godzin, a chodzi w nim o pozbycie się zabrudzeń, niewypłukanej chemii z poprzednich prań i a przede wszystkim ułatwienie prania zasadniczego. Namaczać można prawie wszystkie tkaniny, a w szczególności zabrudzone ubrania, odzież roboczą, ręczniki, obrusy, ścierki i wiele innych. Ograniczenia wynikają z rodzaju tkaniny i użytej chemii. Nie namaczany jedwabiu, a na pewno nie w środkach chemicznych i nie przez kilka godzin.
Namaczać można w pralce. Wiele pralek ma program do namaczania. A jeżeli nasza pralka nie ma takiego programu, wystarczy wybrać program prania (około 60 min, temp.60C) wlać środek do namaczania (soda, boraks, płatki mydlane) i problem rozwiązany. Oczywiście namaczanie w misce/wannie ma przewagę jeżeli chodzi o czas, ale przy aktualnym tempie życia często nie na to czasu a poza tym nie zachlapiecie łazienki.
Zalety stripowania:
- Pomaga usuwać zabrudzenia
- Usuwa niewypłukane „resztki” chemii z poprzednich prań
- Usuwa kamień (konsekwencja prania w twardej wodzie)
- Ułatwia usunięcie plam po dezodorantach i kosmetykach
- Ułatwia pranie zasadnicze (bezpośrednio po „namaczaniu” tkanina jest nasiąknięta wodą, przez co pranie zasadnicze będzie łatwiejsze. Większa ilość wody w bębnie ułatwi rozpuszczenie zastosowanego środka do prania i poprawi jego działanie)
Wady/kłopoty Stripowania:
- Wydłużenie czasu prania
- Stosując namaczanie poza pralką, „odwirowanie” tkaniny polega na ręcznym wykręcaniu tkaniny.
Decyzja należy do Was, ja zdecydowanie polecam.
Jeśli macie dodatkowe pytania nie tylko na temat metody stripowania ubrań, tkanin, czy innej odzieży to skontaktujcie się z nami. Nasi eksperci z pewnością pomogą!